
Intradevar se spune c-ar provoaca dependenta insa ea in mod normal nu produce dependenta, nefacand parte din substantele cu potential de drog. Prin urmare, consumand doua cesti de cafea pe zi nu veti avea o astfel de problema. Insa cafeaua poate induce indirect un fel de dependenta prin faptul ca ea contine cafeina, o substanta nootropa cu afinitate pentru creier, avand capacitatea de a trece de bariera hematoencefalica si de a patrunde in creier unde isi exercita efectele stimulante pe sistemul nervos. Creierul insa are „umila” capacitate de a crea toleranta la consumul de cafea, in sensul ca receptorii devin insensibili dupa un timp, astfel ca persoana respectiva are tendinta de a creste consumul de cafea pentru a obtine aceleasi efecte stimulative la nivelul sistemului nervos.
