Ce rol au animatorii de petreceri in dezvoltarea armonioasa a copiilor?

 Animatorii de petreceri pentru copii sunt la mare cautare in ziua de azi, avand in vedere ca parintii isi doresc pentru ei o super distractie, dar si sa renunte la grija de a organiza de unii singuri un astfel de eveniment ce implica multa atentie. Totusi, putini sunt cei care stiu cat de important este rolul jocului in viata micutilor. De altfel, cel putin o data pe an merita sa aiba parte de un eveniment mult mai grandios de care sa isi aminteasca cu drag chiar si la maturitate.

Animatorii nostri sunt foarte bine pregatiti, cunosc ceea ce isi doresc copiii, tocmai de aceea fac tot posibilul ca distractia sa fie una pe masura asteptarilor lor. Ce spera totusi micutii sa vada si sa simta in momentul in care sunt constienti de faptul ca vor avea parte de o super petrecere alaturi de animatori? Se pare ca joaca alaturi de prieteni, dar si de personajul mult iubit din desenele animate sau din povesti reprezinta motivul principal ce sta la baza dorintei aprige de a avea parte de un astfel de moment.

               Totusi, cum reusesc animatorii de petreceri sa ii ajute pe micuti in propria lor dezvoltare?

  • Animatorii nostri de petreceri cunosc care sunt dorintele micutilor in materie de joc si joaca si incearca sa le ofere ceea ce isi doresc, simultan cu o doza de edicatie si de bun simt pe care fiecare ar trebui sa o cunoasca inca de la cele mai fragede varste. Astfel, prin jocurile pe care profesionistii le pun la dispozitie, ii invata cum sa colaboreze unii cu altii si cum sa se comporte astfel incat nimeni sa nu fie deranjat, iar toti sa se bucure de un timp pretios petrecut impreuna.
  • Micutii vor crede in continuare in magie. Noi, adultii, de cele mai multe ori, devenim odata cu trecerea timpului mult mai realisti, sau chiar pesimisti. Acest lucru nu este deloc benefic nici pentru psihicul nostru, insa nici pentru fizic. De ce? Pentru ca gandurile negative intotdeauna vor atrage si efecte neplacute.

Atunci cand cei mici cred in povesti si in basme, intregul lor univers devine mai senin si mai plin de bucurie. Astfel, merita sa ii ajuta sa devina adulti increzatori si optimisti care sa razbeasca usor peste orice li se intampla de-a lungul aventurii vietii.

  • Cei timizi vor reusi sa se destinda treptat, mai ales datorita faptului ca echipa noastra de animatori de petreceri prezinta abilitati deosebite in acest sens. Cei mici se vor juca impreuna, vor colabora unii cu altii si se vor distra de minune. De altfel, nimeni nu este lasat deoparte, tocmai pentru ca echipa noastra de animatori de petreceri stie cum sa se comporte cu fiecare copil in parte, astfel incat sa il atraga spre universul veseliei si al povestilor.
  • Un alt rol esential pe care il joaca animatorii de petreceri in viata micutilor consta in faptul ca au ocazia ca treptat sa faca cunostinta cu adevarata lume. Prin joc si veselie ei invata cum sa faca fata anumitor situatii, dar si cat este de important sa aiba alaturi niste prieteni. De altfel, totul devine mai frumos atunci cand in jur se afla persoanele dragi.
  • Animatorii de petreceri sunt intotdeauna la curent cu ceea ce isi doresc copii, astfel, parintii nu mai sunt nevoiti sa se documenteze atat de mult si sa lase totul in seama echipei de profesionisti.

Micutii vor avea in tot acest timp parte de o petrecere pe cinste, iar voi, ca parinti, puteti sta linistiti si sa le admirati din plin zambete largi si colorate ce se datoreaza prezentei personajelor lor preferate din desenele animate, ori din povesti.


Si-au lasat amprenta↓


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.