personal addiction quotes

Dulcegării – Vanilie sau ciocolată?

Întotdeauna au fost aceste două tabere, cea a „vaniliştilor” şi cea a ” ciocoliştilor „, „bătăile” dându-se desigur cu două arme: vanilia şi ciocolata! Pacifiştii stau mereu la mijloc, preferând ambele arome.

Personal, de când mă ştiu am strâmbat nasul când venea vorba de vanilie şi-am observat că întreaga mea familie face acelaşi lucru. Nu mi-a plăcut niciodată îngheţata de vanilie, cafeaua cu vanilie ( aş bea-o doar de aş tremura), ceaiul de vanilie , pe scurt: NIMIC din ce conţine vanilie. Am preferat şi iubit întotdeauna ciocolata şi toooot ceea ce conţine ciocolată!! E addictive.

Aşadar, voi din ce tabără faceţi parte?

Sunteţi împătimiţi ai ciocolatei:

chocolatecake

yummy

read more

de tot rasul

Peştişorul de aur

Un bărbat prinde în undiţa peştişorul de aur, care fără să mai aştepte alte discuţii, îi zice supărat: -Hai şi tu, ia spune-mi repede ce vrei, că n-am chef să-mi pierd timpul degeaba şi cu tine. Spune-mi ce job bine plătit îţi doreşti, fără să lucrezi nimic toată ziua, zi ce maşină periculoasă îţi doreşti, câte femei siliconate vrei să…read more
personal addiction quotes

Aducere aminte

minti1Îmi aduc cu drag şi dor din nou aminte de gustul dulce al copilăriei, de batoanele din lapte praf, bomboanele ticsite cu cacao şi chiar de îngheţatele în pahar de plastic cu linguriţă tot din plastic,linguriţă atât de subţire că se rupea de fiecare dată când o înfigeam în îngheţată; de faringoseptul ce-l mâncăm cât era ziua de lungă de era mama nevoită să-l pună în „seiful cu lăcăţel”. Îmi amintesc şi de bomboanele cubaneze ,în care deseori îmi tăiam şi limba, ciocolata chinezească ce avea o albină (parcă) pe ambalaj, napolitana Sultana!

read more