gramatica limbii romane

Traim in romania.

Ne doare-n “i”!

 Cand in trecut spuneam ca din culti vom ajunge inculti si ca tot ceea ce e corect va fi incorect nu eram crezuta, ba chiar mi se spunea ca exagerez. ” Uitativa” nitel in jur, usor usor ajungem de rasul celor ce au dat BAC-ul in nestire pana acum; deja s-a renuntat la cratima, in curand se va renunta la “i”sau se vor adauga mai multi(i) unde nu e cazul.

read more

Traim in romania.

Reguli de folosire a limbii române

Ca vorbitor nativ de limba română, înţeleg şi mă angajez să respect următoarele principii atunci când folosesc limba română:

1. Voi scrie întotdeauna noştri şi voştri, cu un singur i.

2. Voi scrie întotdeauna creează, agreează, cu doi e.

3. Voi scrie întotdeauna Nu fi ! , cu un singur i.

4. Voi scrie fii, cu doi i, doar la imperativ afirmativ (Fii !) şi la conjunctiv prezent (tu să fii, tu să nu fii). În rest, pe fi îl voi scrie cu un singur i:nu fi!, vei fi, poţi fi, ai fi, ai fi fost, să fi fost.

5. Voi scrie întotdeauna o zi,  Zi ! şi Nu zice !. Voi folosi doi i doar în Zi-i (lui/ei)! şi doar cu cratimă.

read more