bancuri, de tot rasul

Să râdem puţin [45]

Ion merge în satul vecin, în vizită la Gheorghe. Din vorbă în vorbă, ajung să discute despre înmormântări. - Bă, Ioane, la voi în sat mortul se îngroapă cu popă? - Mă, Gheorghe, la noi popa rămâne afară Nea Vasile îşi duce soacra la doctor şi îl roagă totodată: - Vă rog, trataţi-o ca pe propria dumneavoastră soacră. O profesoară…read more
personal addiction quotes

Fact!

Este adevărat că a ierta din vârful buzelor nu este egal cu a ierta din inimă. Pentru ca iertarea să treacă de pe buze la inimă este nevoie ca timpul să vindece rana. Există timp pentru toate, deci există şi un timp al iertării, dar trebuie să-l laşi să curgă normal în a sa clepsidră!read more
astrologie, horoscop

Zodiile şi succesul!

Nu vă era dor de un articol despre zodii? Cu siguranţă multora nu dar pentru cei care vor să sţie cum percep/îşi fac alţii succesul: Berbecul: Atinge succesul rapid, sau renunţă. E capabil de eforturi impresionant de intense, pentru perioade scurte de timp. Taur: Perseverenţa îi asigură de cele mai multe ori succesul dorit. La el e greu până se…read more
personal addiction quotes

Plan de blogging

Mister Ionut insistă crunt, mai rău ca un motan, să-mi aştern aşteptările şi planul de blogging. Ceea ce-mi doresc eu să fac e ceea ce mi-am dorit întotdeauna: - să-mi ţin comentatorii fideli aproape ( pe toţi cei din blogroll ) dar şi pe cei proaspeţi sosiţi. - să nu devin plictisitoare ... - un nr.de articole pe zi la…read more
personal addiction quotes

Beneficiile ciocolatei

chocolateAud peste tot că ciocolata este bună de consumat numai când eşti prea slab şi-ţi doreşti cu patimă să te îngraşi! Ce aveţi măi? Ciocolata este bună pentru toţi, atâta timp cât consumul nu se face în exces pentru că pe lângă faptul că îngrăşa, mai produce şi arsuri pe stomac, cefalee, migrene, irascibilitate, depresie etc. Dar nu despre faptul că îngrăşa vroiam să vorbesc ci despre cât de bine ne face ea de fapt dacă ştim când, DE CARE şi cum să o consumăm!

Desigur nu orice tip de ciocolată este benefică asupra organismului, ci numai ciocolată amăruie, întrucât are un conţinut mare de cacao, cea care este purtătoare de substanţe benefice, şi deasemenea conţine mai puţin zahăr.
Ciocolată este considerată şi afrodisiac. De ce? Pentru că, conţine phenylephylamine : hormoni care se declanşează când te îndrăgosteşti şi deşi e greu de crezut, ciocolată amăruie ne ajută să slăbim, datorită proprietăţii ei de a diminua apetitul pentru mâncăruri grase. Însă trebuie să ţinem cont în permanenţă de un lucru, numărul de calorii consumat zilnic. Număratul caloriilor nu este o aşa mare pacoste să ştiţi!
read more

de tot rasul, din lume adunate, personal addiction quotes

Sfaturi utile ..sau nu!

Eu personal am râs de-am plesnit când am citit mail-ul. Fiţi serioşi da? Este vorba de nişte sfaturi super serioase şi super utile. Dacă vi se va întâmplă vreodată să va înecaţi cu un cub de gheaţă,nu vă panicaţi, doar toarnă un vas de apă clocotită pe gât şi gataaaaa, cubul se va topi. Eşti neîndemânatic? Te tai des atunci…read more
personal addiction quotes

Cum ne poate ajuta sărutul!?

N-aş vrea să întru în lungi discuţii dar am să spun ce-am aflat acum ohohoooh ceva timp despre ce mai oferă sărutul înafară de plăcere. :-> 1. Creşte rezistenţa la stres Sărutul pasional eliberează tensiunea acumulată, înlătura energiile negative şi creează o stare de bine. Printr-un sărut se poate transmite nu doar pasiune, ci şi acceptare, încurajare şi confirmare. Deci…read more