De dragul copilăriei – Poveşti pentru copii
Agonie si extaz.
Ador excursiile scurte, atat de tare incat n-as mai face nici una, nici de placere si nici din interes de serviciu!!!
Iata c-am reusit sa vad Bucurestiul ,ma rog vazut este mult spus pentru ca l-am vazut doar din masina, nu am avut timp sa o luam la ” trap „, avand in vedere faptul c-am stat doar o zi.
Sa va spun cat de .. grozav este sa mergi cu trenul 14 ore si sa dormi doar doua si-n alea sa amortesti? Nu cred ca-i cazul asa c-am sa trec direct la a-mi povesti perpetiile!In tren am avut parte de-o companie mai mult decat ” placuta „, un grup de indieni care au vorbit intr-una de la 23:30 pana dimineata la 6. Taaca taaaca taaaca taaaca, romanii dormeau indienii vorbeau!! Cred ca am aflta totul despre ei, de la varsta la mancare si carti preferate si de parca nu era de ajuns, in gara de Nord au stat fix langa masa noastra la Mc Donalds. Inca 30min.de ” liniste ” si pace!
Din folclorul românesc – Ghicitori
Mi-am adus aminte zilele trecute de ghicitorile din folclorul românesc. Mereu m-au amuzant dar mi-au dat şi dureri de cap!!! Am găsit doar 7 din păcate, cine mai ştie.. să completeze pentru că eu nu mă supăr, însă sper să nu mă supere vreo durere de cap. :D
1. E rotundă şi e cârna şi cu capu-n jos atârnă!
2. Din carne e crescută, tare şi osoasă. O parte-i belită şi alta-i flocoasă.
3. Deget nu e, unghie n-are, dar atârnă-ntre picioare. Orişicine se întrece, s-o apuce şi s-o frece.
4. Cine se urcă, o bagă, o freacă, coboară, se spală şi pleacă?
5. Ce se plăteşte, se beleşte, se linge când e tare şi curge când e moale?
6. În faţă mareaţă, pe margine creaţă, în spate o lingi, în fata o-mpingi.
7. Piele vie-n, piele moartă, dai din fund şi intră toată.
GHICI??
