Consumul moderat de bere ne menţine în formă şi ne hidratează! Da, chiar aşa, se pare că ar fi o modalitate de a ne rehidrata după efort fizic.Cel puţin aceasta este concluzia unui studiu realizat de cercetătorii spanioli de la Facultatea de Medicină a Universităţii din Granada şi a celor din cadrul Consiliului Superior de Cercetări Ştiinţifice din Madrid.
Studiul, care prezintă cele mai recente descoperiri ale medicilor spanioli în ceea ce priveşte rolul berii în recuperarea metabolismului după exerciţii fizice şi efort, a fost realizat pe un grup de voluntari cu vârste cuprinse între 20 şi 30 de ani, într-o stare fizică bună, practicanţi obişnuiţi de activităţi fizice şi consumatori obişnuiţi şi moderaţi de bere. read more
Am văzut că multe domniţe ce îşi fac abonament la plajă zilnic ” uită ” să aibă grijă de pielea lor şi se expun la soare mărind astfel riscul de cancer de piele. Cred că nu ştiu că soarele emite două feluri de radiaţii ultraviolete: UVA, care penetrează adânc pielea, provocând o îmbătrânire şi o ridare prematură şi UVB, care afectează stratul superficial al pielii şi declanşează producerea de melanină, pigmentul care provoacă bronzarea, ori ştiu dar nu au nici un stres.
În cazul în care totuşi vă protejaţi dar va pomeniţi cu arsuri solare iată ce puteţi face:
Aplicaţi comprese calmante. După arsură, pielea este încinsă şi inflamată. Răcoriţi-o cu ajutorul compreselor îmbibate într-una din următoarele substanţe. Un ventilator îndreptat către zonă lezată va amplifică efectul răcoritor:
Apa rece de la robinet sau adăugaţi în ea câteva cuburi de gheaţă. Muiaţi o bucată de pânză şi aplicaţi-o uşor peste arsură. Când compresă s-a încălzit, schimbaţi-o cu altă proaspătă. Repetaţi de câteva ori pe zi, în reprize de 10-15 minute.
Un român emigrează în America. La vamă un ofiţer îl întreabă: - De ce aţi adus cu dumneavoastră bulinele astea roşii? - Contra bronşitei. - Şi astea albe? - Contra reumatismului. - Dar astea mititele? - Contra sinuzitei. - Dar ce e cu fotografia asta a lui Băsescu? - Contra dorului de ţară!read more
Cred că într-o singură privinţă bărbaţii şi femeile sunt de aceeaşi părere : şi unii şi alţii nu au pic de încredere în femei! ...dar eu nu am încredere nici în femei, nici în bărbaţi, în aceeaşi măsură! De ce? Simplu: " Men lie and women gossip! "read more
1. Nu există fiinţă umană, fie că locuieşte în Africa, în Asia sau în Rahova, care să nu fi văzut un film, să nu fi rupt o floare, o fată sau un băiat, după cazul care este fiecare.
2. Numai cine nu lucrează nu poate să i se împute că poate să fie şi mici greşeli, dar nu astea.
3. De când mă ştiu eu copil, mă urcăm în pom şi mâncăm corcoduşi.
4. Cine nu are loc de mine nu mă interesează, să se inghesuieste!
5. Acel tânăr care s-a transformat în 300 este vorba de unul singur.
6. Soarta mea a fost hotărâtă de destin.
7. Vocea mea se va face auzită oriunde. Şi pe sub apă. read more
Luaţi articolul ca atare, ca o glumă! Aşadar îmbătrâneşti frumos dacă ai:
Braţele subţiri
Statistic, ai noroc dacă între 20 şi 40 ani te cam menţii, chiar dacă mai „pui” cam 10 kg. Deci „braţele chibrit” din liceu au şanse să devină braţe frumoase şi apetisante la vârstă la care colegele tale au caltaboşi!
Obrăjori cam rotunzi
OK, te cam deranjează acum pentru că te-au botezat „păpuşică”, deci aspiri la titlul de femeie fatală! Dar obrajii mai plini nu „cad” atât de repede că cei cu musculatură subţire şi lipită de oasele feţei. Iar obrajii tăi mai plini, în câţiva ani îţi vor da acel aer de tinereţe şi prospeţime pe care puţine ţipe de vârstă ta îl vor mai avea.
Ten gras
Teroarea anilor de liceu – pentru că tenul gră e asociat cu punctele negre, luciul şi acneea – îţi va deveni un adevărat aliat. Pielea grasă da semn de îmbătrânire mult mai târziu, este mai rezistentă şi cedează mult mai greu la agresiunile mediului extern.
Fese plinuţe
Tot statistic, dacă le menţii cât mai mult timp la o formă categoric apetisanta, fără să te îngraşi, mai târziu, ajutată şi de exerciţiile speciale pentru sesieri, vor arată mai? tinere şi sexoase decât ar dori inamicele cu feşe aplatizate şi flescanite!
Gropiţe la claviculă
Numite „solniţe” (dar nu foarte adânci, de înfometată!) au farmecul lor, mai ales când te vei jucă cu decolteuri impresionante.
Piele albă fragile
Nu pare niciodată că ai stat la plajă, ce să mai spun că e aproape transparenţa! Dacă nu te vei expune excesiv la soare, o vei trata constant cu creme şi vei evită fumatul. Aspectul diafan plăcut va persistă mult timp.
„Pe măsură ce creştem descoperim că până şi persoana care nu trebuia să te dezamăgească vreodată, probabil o va face!”
” Alina, tu eşti .. proastă de bună. Chiar şi atunci când oamenii îşi dau aramă pe faţă ţie tot ţi-e milă de ei. ” Asta mi s-a spus zilele trecute. A sunat urât şi nu am înţeles iniţial ce a vrut să spună prin ” proastă de bună ” dar privind în urmă şi ascultând mai departe am înţeles! Aşa e, sunt proastă de bună. Sufăr de generozitate, calitate ce s-a transformat în defect pentru mine din cauza faptului că deşi m-am ars de nenumărate ori, nu o pot elimina!
Încă stau aproape de cei care îmi greşesc şi nu ştiu să le spun „Nu” când apelează la mine.Încă vorbesc cu cei pe care ar fi trebuit de mult să îi servesc cu indiferenţă … read more