“Cafeaua trebuie să fie neagră că noaptea, tare că moartea dar dulce că iubirea”, spune un vechi proverb turcesc iar eu aprob aprob aprob!
Aş putea să vă vorbesc până mâine despre cafea, despre sortimentele încercate,despre vechea mea colecţie de căni şi căniţe, boluri , ceşcuţe, ambalaje etc.! Istoria cafelei este la fel de bogată că însăşi cafeaua, datând de mai mult de 1000 de ani. Ah, nu, nu asta era povestea ci e una scurtă, în imagini, sub formă de leapşă, înmânată de Bora Bora şi NightOn.
Zilnic beau în jur de 3 căni de cafea, depinde de zi, depinde de sortimentul ce-mi gâdila simţurile în ziua respectivă. Dacă e vorba de Lavazza , mă mulţumesc cu o cană sănătoasă dimineaţă şi atât, dacă e vorba de Jacobs mă alint cu 3 căni pe zi, la fel si cu Nescafe etc.etc.etc.
Una din cănile preferate aţi văzut-o deja, e mică, albastră şi e primită de la Delius. Cea din care acum îmi sorb cafeaua e o cană destul de oldie, de pe vremea când multă lume îmi spunea : chocolate. Arată cam aşa:
Cafeaua şi obiectul muncii.
Astea fiind spuse, rog împătimiţii de cafea să sară la interval cu cănile.
Ce cană frumoasă
Și da, acum că citesc acel proverb, tind să-i dau și eu dreptate.
Multumesc. Avea draga de ea si o lingurita insa cum eu mi-s vesnic ametita am spart-o!
Si eu reusesc intotdeauna sa sparg linguritele care-s la pachet cu genul asta de cani
Tipic noua, ce sa mai!?
nu stiam ca ai iPad
..nice
Il avem de mai bine de o luna. Ne e de mare folos!
eu beau doar ceai si lapte si imi place sa beau din canilea alea rosii frumoase de la nesscafe
la job am o cana verde de la jacobs care a fost la promotia din iarna
Stiu de care cani vorbesti, eu nu am prins nici una din ele ..
[…] astă leapşă de la: Andera, Roxana şi Addicted […]
Frumoasa cana!
Eu nu beau cafea decat foarte rar si pentru asta am o ceasca de cafea normala, nu folosesc o cana. Chiar si ceai am baut mai rar in ultimul timp…doar cat sa scriu prezentari pentru tea mug. Mai mult am avut chef de bauturi mai racoritoare, de sucuri naturale de ex.
Stiu ca nu servesti cafea decat destul de rar … Ceiuri eu inca beau, pe unele le beau reci!
Cred ca am sa-mi fac diseara un ceai de fructe, ca mi-am luat multe noi…Si am sa astept sa se raceasca, ca sa fie mai racoritor.
Eu asa am facut cu cel dat de tine ,laplic. L-am facut dar l-am baut rece si a fost f.bun!
Mamei mele, cand era pustoaica in facultate ii spuneau colegii Chocolat

eu am redus cafeau, ptr ca, oricat de mult imi place, imi ucide stomacul. Asa ca, de la vreo 400 de ml pe zi…am ajuns la 200
Asa putin? Eu as tampi de as bea asa putin, tensiunea mi-as culege-o de pe jos si durerile de cap m-ar lipi de podea …
eu am tensiunea cand mica, cand mare, deci nu se pupa in peisaj. Partea proasta este ca mie imi palce gustul si mirosul…plus ca nu ma trezesc neam daca nu bag o cana dimineata
Same here! Sunt zombie toata ziua daca nu beau.
Eu sunt curioasa sa vad poza cu toata colectia!!!
Voi face o poza si cu intreaga mea colectie de cani cand le voi avea pe toate! Aici am doar 10.
Si eu beau multa cafea. Si beau din cani cu sigla firmei, nu am o cana preferata. Dar chiar si-asa, cana e ca lumea, e neagra si are doar un logo pe o parte.
Zilnic beau 2 cafele pana in ora 12, de obicei le ofer si cate o tigara, ca sa nu se simta singure. Apoi urmeaza cafeaua cu tigara de dupa pranz si pana spre seara daca am chef mai beau o cafea, daca nu, nu. Deci zilnic beau intre 3 si 5 cafele.
Mmmm ma faci sa ma gandesc la primii 2 ani de faculta , de vremea cand stateam in camin si-mi alintam cafeaua cu cate o tigara. Era combinatia perfecta !!!!
3, 5 cafele? Si nu incepi sa tremuri ca varga sau iti e atat de full organismul de cafea incat …nu simti nimic inafara de placere?
Depinde, daca a 3a cafea vine inainte de pranz, arat de parca mi-am scapat un degetel si jumatate in priza
Si cateodata e nevoie, cand nu sunt multumit de norma de somn.
Cat despre tigari, da, merg bestial cu cafea si bere. Parca sunt facute una pentru alta. Dar e aiurea ca nu te poti bucura la fel de mult de cele doua fara tigara.
Deci faci si tu ca un titirez cand esti fresh si ai consumat vreo 3 cafele!
Bine de stiut, ar trebui sa ne facem un club.
ca in filme

Ce e ca in filme?
poza
Aaaaa.
Pai cam asa imi sorb eu cafeaua, in fata iPad-ului.
Înseamnă că iubirea e amară la mine…
Pai daca o servesti amara.
Sper să nu îți facă rău atâta cafea
Imi face doar bine, asta a facut pana acum asta imi va face si deacuma-ncolo.
[…] nu stiam nici ca “nectarul zeilor” a fost descoperita de… capre. Potrivit unei legende, cafeaua ar fi fost descoperita […]