bancuri, de tot rasul

Să râdem puţin [75]

Toţi elevii scriu cu asiduitate la lucrarea "Ce aş face dacă aş fi patron?". Unul singur stă cu mîinile la piept şi meditează. - Marinescule, tu nu scrii? - Nu, domnule profesor, aştept să-mi vină secretara. - Domnule doctor, soţia mea mă consideră nebun. - De ce? - Findca, eu, după ce beau cafeaua, mănânc ceaşca. - Cum?! Mănânci ceaşca…read more
personal addiction quotes

Mituri despre pilulele contraceptive

anticonceptionaleAud din toate părţile diferite sfaturi şi păreri despre metodele contraceptive în special despre pilulele contraceptive. Am de suferit la câte aberaţii aud, aberaţii ce vin din partea unor persoane care habar nu au cu ce se ” mănâncă ” aceste pastile, când şi cum , aberaţii care vin din partea unor persoane care au luat după auzite aceste pastile şi au ajuns ba să aibă probleme de sănătate ba să se îngraşe.

Ce aud mai des?

1. Pilulele anticoncepţionale îngraşă

Parţial adevărat: Întradevăr, una din cele mai mari frici ale domnişoarelor este faptul că se pot îngrăşa dacă folosesc o astfel de metodă contraceptivă. Totuşi, problemă trebuie pusă altfel! Pilulele în sine nu provoacă îngrăşarea, ci doar stimulează pofta de mâncare astfel că îngrăşarea este doar efectul unei alimentaţii incorecte şi a unui stil de viaţă nesănătos, fără sport.
read more

de tot rasul

Mailul unei doamne către o firmă de calculatoare

Bună ziua!

Dacă vreau să copiez pe floppy un film, apăs butonul „paste” şi atunci îmi apare un text care-mi spune că nu este loc destul pe floppy. După asta apăs „paste shortcut”, şi astfel filmul deja încape.
Problema este atunci când vreau să văd filmul pe un alt calculator, fiind avertizată că nu găseşte filmul, totuşi de pe calculatorul meu pot să pornesc filmul de pe floppy. Care poate fi problema?
Mulţumesc.

read more

personal addiction quotes

Uităm să spunem mulţumesc!

hopeE clar. Noul obicei al oamenilor este să se plângă în continuu de ceea ce nu au! Oriunde mergi, auzi oameni care spun că nu au îndeajuns de mult/e, că nu le merge bine, că sunt trişti, deprimaţi, nervoşi etc. Unii sunt chiar din nimicuri şi dramatizează şi intensifică TOTUL!

De mult nu am mai auzit pe cineva vorbind de ceea ce au , mulţumiţi de ceea ce au. Mă întreb, cum să nu îţi dea Dumnezeu palme una când nu eşti capabil să îţi ridici privirea sus şi să spui MULŢUMESC!? Nici măcar atunci când avem totul nu suntem capabili… Când ne este mai bine uităm de El, când ne este mai rău  Îl învinuim. De ce? De ce când totul stă în noi şi în alegerile noastre? Pentru că este mai uşor ,nu? Pentru că mereu a fost mai uşor să dai vina pe altcineva şi nu pe TINE.

If we never thank God for every smile, then why do we blame him for every tear?

read more

bancuri, de tot rasul

Să râdem puţin [74]

La aniversarea a 20 de ani de căsătorie, un ungur cheamă la el o familie de prieteni români. La începutul mesei, gazda ţine un toast, încercând să vorbească româneşte cât mai corect: - Aş vre se molţomesc lui Dumnezeu pentru cei doizeci ani petrecoţi alături de soţia me. - Alături de soţia mea, îl corectă prietenul român. - Alături de……read more
personal addiction quotes

Dar din dar se face Rai – 10 fapte bune

10? Sunt mică şi păcătoasă, nu ştiu dacă găsesc 10 ..dar să vedem, că altfel vine Ionuţ şi-mi zgârâie blogul. :D

1. Nu le zic niciodată părinţilor NU şi îi ajut de fiecare dată când îmi cer, chiar şi atunci când nu pot, le las pe ale mele şi-i ajut pe ei.

2. De fiecare dată când merg acasă şi fac cumpărături îmi ajut bătrânica favorită din faţa magazinului .. Ea nu refuză mâncare, ea nu refuză nimic şi-ţi oferă cea mai blândă binecuvântare!

3. Îmi găsesc zilnic cel puţin o persoană pe care îmi doresc să o fac să radă, îmi iese, fără modestie spun.

4. Nu pot refuza oamenii care îmi cer ajutorul fie este vorba şi de oameni ce mi-au întors cândva spatele, nu pot .. asta sunt eu.

5. Donez tot ce nu-mi mai trebuie şi o fac din suflet.

read more